Orienteringsløb i grænseegnen

Aabenraa og Sønderborg

OK SYD

Du er på siden: Træning -> Løbsoversigt

Alle træningsløb er på O-track, hvor man kan lægge sit GPX spor op og se hvordan man løb i skoven.


Bemærk: Start tiden til Tr-løb er om lørdagen mellem kl. 13.00 og 13.30 og om onsdagen mellem 18.30 og 19.00. Gælder ved alle OK-Syd træningsløb. Man skal være i mål senest kl. 15.00/20.30. Navnet i () er en ”onkel” der møder op og hjælper evt. nye løbere inden vedkommende selv løber i skoven.

Startsteder til træningsløb

Startsteder for OK Syd i Google maps: Startsteder for OK Syd.

Startsteder for HTF ???

Ungdomstræning


Egne løb


Divisionsturnering


Løbsoversigt

Løbsoversigt

Tilmelding (T) Hanne Ljungberg 74 42 14 02
Der er ingen tilmelding ved træningsløb (Tr-løb)

Dag

Dato

Type

Tid

Sted, Tilmelding (T)

Arrangør/

Banelægger/

(Onkel)

April

 

 

 

 

Lør

0404

Tr-løb OK Syd

1300

Kelstrup, Hønsnapvej Aflyst

Hans Henrik og Sten Olof (Birger)

Søn

0504

1. DIV match

1000

Holstenshuus T-26-3 Aflyst

Faaborg OK

Man

0604

Fortræning

 

Hønning Aflyst

OK HTF

Tir

0704

Fortræning

 

Stensbæk Aflyst

OK HTF

Tor

0904

Påskeløb

1100

Rømø, Sønderland T-1903 Aflyst

OK HTF

Fre.

1004

Påskeløb

1000

Rømø, Sønderland T1903 Aflyst

OK HTF

Lør

1104

Påskeløb

1000

Rømø, Nørreland T-1903 Aflyst

OK HTF

Ons

1504

Tr-løb OK Syd

1830

Årtoft, Skærm ved Torp Aflyst

Mogens og Edit

(Finn)

Søn

1904

2. DIV match

1000

Krengerup T-0904 Aflyst

Odense OK

Ons

2204

Tr-løb HTF

1800

Haraldsholm, Lindbjergvej nr. 3

OK HTF

Ons

2204

Tr-løb OK Syd

1830

Gråsten, P-Ravnsbjerg Aflyst

 

Søn

2604

Divisionsmatch

1000

Rold Skov Nørreskov T-1604 Aflyst

Roldskov OK

Ons

2904

Tr-løb OK Syd

1830

Als Nørreskov, Taksensand Fyr Aflyst

Hanne og Karsten

(Frede)

Ons

2904

Tr-løb HTF

1800

Haderslev Syd, Vilstrupvej, sprint

OK HTF

Maj

 

 

 

 

Søn

0305

Gudenådysten

1000

Silkeborg Sønderskov Vest T-2304 Aflyst

Silkeborg OK

Ons

0605

Tr-løb OK Syd

1830

Jørgensgård, Stranden ved Åbæk Aflyst

Michael og Helle

(Ove)

Ons

0605

Tr-løb HTF

1800

Favrdal, Afmærkning CHR X vej, sprint

OK HTF

Lør

0905

Midtjysk Sprintcup

1000

Skive T-3004

Skive OK

Søn

1005

Midtjysk Sprintcup

1000

Viborg T-3004

Viborg OK

Ons

1305

Skole OL

0900

Hjelm Skov Aflyst

Finn m.fl.

Ons

1305

Tr-løb OK Syd

1830

Als Nørreskov, Naturskolen

Jørn og Kristian (Karsten)

Ons

1305

Tr-løb HTF

1800

Starup Hede, Kirken

OK HTF

Lør

1605

Fynsk sprint

 

Ringe T- Aflyst

Fynske klubber

Søn

1705

Fynsk sprint

 

Svendborg T- Aflyst

Fynske klubber

Tor

2105

Grænsedyst

1000

Kollund Skov Skærm mellem Kruså og Kollund T- Aflyst

OK Syd

Lør

2305

DM sprint stafet

1500

Hobro T-0705

Mariager fjord OK

Søn

2405

DM sprint

 

Eternitten Aalborg T-0705

Aalborg OK

Ons

2705

Tr-løb OK Syd

1830

Bjergskov, Drejbjergvej

Finn og Birte

(Michael T.)

Ons

1805

Tr-løb HTF

1800

Haderslev, Haderslev midtby ved Dam kiosken Sprint

HTF

Lør

3005

WOC test løb

 

Ribe - Sprint T-

 

Søn

3105

WOC test løb

 

Esbjerg - knock-out sprint T-

 

Juni

 

 

 

 

Ons

0306

Tr-løb OK Syd

1830

Roden Skov, P-plads Bovrupvej

Birger og Frede

(Hanne)

Ons

0306

Tr-løb HTF

1800

Haderslev idrætscenter, Sprint

OK HTF

Lør

0606

SM-Stafet

1300

Kelstrup Plantage T-

OK Syd

Ons

1006

Tr-løb OK Syd

1830

Lerskov, P-plads og kantparkering på Tingvej

Peter og Bente

(Mogens)

Ons

1706

T-løb OK Syd

1830

Sprint i Gråsten, Ahlmannsparken

John og Susanne

(Bjarne J.)

Lør

2006

SM-Lang

1300

Vesterskoven Flyttet

Stensbæk T-

OK HTF

Ons

2406

Klubmatch

1800

Tilgår T-

Frede og Birger

Fre

2606

VJ 2 dages

 

Sprint T-

 

Lør

2706

VJ 2 dages

 

Lang T-

 

Søn

2806

VJ 2 dages

 

Lang T-

 

Juli

 

 

 

 

Ons

0107

Tr-løb OK Syd

1830

Gråsten, P- Engparken

Ulla og Peter

(John B.)

Fre

0307

Vikingedyst

 

Fuglsø Vojens Sprint T-

OK HTF

Lør.

0407

Vikingedyst

 

Vedsted V. Bjergplantage T-

OK HTF

Søn

0507

Vikingedyst

 

Gram Slot, Lunden T-

OK HTF

Man

0607

WOC skovløb

 

Publikumsløb Frederikshåb Vest T-3103 Udsat

Kolding OK, OK FROS og OK Snab

Tir

0707

WOC skovløb

 

Publikumsløb Hylkedal T-3103 Udsat

Kolding OK, OK FROS og OK Snab

Ons

0807

WOC sprint

 

Publikumsløb Kolding T-310 Udsat

Kolding OK, OK FROS og OK Snab

Ons

0807

Tr-løb OK Syd

1830

Søgård, Mødested bro skærm Søgårdlejren

Mogens og Bjørn

(Ove)

Tor

0907

WOC sprint

 

Publikumsløb Fredericia T-3103 Udsat

Kolding OK, OK FROS og OK Snab

Fre

1007

WOC skovløb

 

Publikumsløb Frederikshåb Øst T-3103 Udsat

Kolding OK, OK FROS og OK Snab

Lør

1107

WOC sprint

 

Publikumsløb Vejle T-3103 Udsat

Kolding OK, OK FROS og OK Snab

Tir

1407

Læsø

 

Læsø Klitplantage syd T-0207

Viborg OK

Ons

1507

Læsø

 

Læsø Klitplantage vest T-0207

Viborg OK

Ons

1507

T-Løb OK Syd

1830

Rønshoved, Midt i skoven skærm Sønderborgvej

Svend Erik og Birger (Rasmus)

Tor

1607

Læsø

 

Læsø Klitplantage øst T-0207

Viborg OK

Ons

2207

Tr-løb HTF

1800

Gram Lunden

OK HTF

Ons

2207

Tr-løb OK Syd

1830

Aabenraa Nørreskov, Høje Kolstrup Skole

Michael N.

(Helle T.)

Ons

2907

Tr-Løb HTF

1800

Revsø, Holbæk Gård

OK HTF

Ons

2907

Tr-løb OK Syd

1830

Als Nørreskov, Østerholm

Rasmus og Christian C

(Jørn)

August

 

 

 

 

Ons

0508

Tr-løb OK Syd

1300

Aabenraa Nord, Skærm på Erik Jessens Vej

Harald (Mogens)

Ons

1208

Tr-løb HTF

1800

Tørning Mølle, Grill pølser til alle deltager

OK HTF

Lør

1508

JFM Stafet

1000

T-0608

Herning OK

Søn

1608

JFM Lang

1000

T-

 

Ons

1908

Tr-løb OK Syd

1830

Sprint i Broager, Parken ved Kirken

Bjarne og Benny

(John B.)

Ons

1908

Tr-løb HTF

1800

Jels Skovene, Voldstedet

OK HTF

Lør

2208

SM Sprint

1300

Fuglsø Vojens Øst T-

OK HTF

Ons

2608

Tr-løb OK Syd

1830

Årtoft, Skærm Torp

Jon og Susanne

(Finn)

Ons

2608

Tr-løb HTF

1800

Flyvestationen

OK HTF

Lør

2908

DM-mellem

 

Aggerbo – Græsted T-

 

Søn

3008

Midgårdsorm

 

 

 

September

 

 

 

 

Lør

1209

DM-Stafet

 

Blåbjerg T-

 

Søn

1309

DM-Lang

 

Aabenraa skovene T-

OK Syd

Lør

1909

Tr-løb OK-Syd

1300

Kelstrup, P-plads gammel A-10

John og Bjarne

(Ulla og Peter)

Lør

1909

Tr-løb HTF

1300

Stensbæk, P-midt i

OK HTF

Fre

2509

SM-nat

1930

Hjelm skov, Stadion SM-nat T-

OK-Syd

Lør

2609

 

1300

 

 

Lør

2609

 

1300

 

 

Oktober

 

 

 

 

Lør

0310

 

1300

 

 

Lør

0310

 

1300

 

 

Lør

1010

 

1300

 

 

Lør

1010

 

1300

 

 

Fre

2310

Høst Open

 

Bornholm Sprint T-

 

Lør

2410

Høst Open

1200

Bornholm T-

 

Lør

2510

Høst Open

1000

Bornholm T-

 

Tilmelding (T) Hanne Ljungberg 74 42 14 02
Der er ingen tilmelding ved træningsløb (Tr-løb)


OK Syd

Brombjerg 49

6310 Broager

Tlf. 5171 8294

E-mail: formand [hos] oksyd.dk

Bankkonto, løbskonto og CVR nr.:

reg. nr. 8010   kontonr.  7302525

CVR nummer 2969 9933