Du er på siden: Træning -> Løbsoversigt

Alle træningsløb er på O-track, hvor man kan lægge sit GPX spor op og se hvordan man løb i skoven.


Bemærk: Start tiden til Tr-løb er om lørdagen mellem 13.00 og 13.30. Gælder ved alle OK-Syd træningsløb.

                 Man skal være i mål senest kl. 15.30.


Lange weekender, hvor posterne hænger ude lørdag til søndag. Ingen tidstagning og man printer selv kort fra hjemmeside.

Startsteder til træningsløb

Startsteder for OK Syd i Google maps: Startsteder for OK Syd.

Startsteder for HTF: Startsteder i HTF

Ungdomstræning


Egne løb


Divisionsturnering


Løbsoversigt

Løbsoversigt

Tilmelding (T) Hanne Ljungberg 74 42 14 02 mobil 28 37 20 80 eller i O-service
Der er ingen tilmelding ved træningsløb (Tr-løb)

Dag

Dato

Type

Tid

Sted, Tilmelding (T)

Arrangør/

Banelægger

Januar

Lør

1401

Tr-løb

13:00

Lambjerg, spejderhytten Lambjergsned

John og Benny

Lør

1401

Tr-løb HTF

13:00

Lindet, P-plads Arnum Vej

OK HTF

Lør

2101

Tr-løb

13:00

Aabenraa Nord, Skærm på Erik Jessens Vej

Harald og Bjørn

Lør

2101

Tr-løb HTF

13:00

Revsø, Holbæksgårdsvej

OK HTF

Lør

2801

Klubmester-

skabsløb og Tr-løb

11:00

Klubmesterskabsløb

Als Nørreskov, Nygård Strand

Peter og Ulla

Lør

2801

General

forsamling

13:30

Generalforsamling, Nygård, Als Nørreskov

Nørreskovvej 41, 6430 Nordborg.

OK Syd

Lør

2801

Tr-løb HTF

13:00

Hønning, Stævnepladsen

OK HTF

Februar

Lør

0402

Tr-løb

13:00

Lerskov, P-midt i

Peter og Bente

Lør

1102

Tr-løb

13:00

Fynshav, P-lige før færgen

Frede og Birger

Lør

1102

Tr-løb HTF

13:00

Tormaj, Havvej

OK HTF

Lør

1802

Klubmester-

skabsløb og Tr-løb

13:00

Klubmesterskabsløb

Kollund Skov. Skærm mellem Kruså og Kollund

Hans Moos og

Birger

Lør

1802

Tr-løb HTF

13:00

Brogård, Grusgraven

OK HTF

Lør

2502

Teknikkursus

09:00

Teknikkursus, Gråsten Skov

Ahlmannsparken, Ahlefeldvej 4, 6300 Gråsten

OK Syd

Lør

2502

Tr-løb

13:00

Gråsten, Ahlmannsparken

Rasmus

Lør

2502

Tr-løb HTF

13:00

Haraldsholm, Lindebjergvej 3

OK HTF

Tir

2802

Natcup

18:00

Sydkredsen (T)

 

Marts

Lør

0403

Tr-løb OK Syd

13:00

Årtoft Plantage, skærm ved Torp

Finn og Birte

Lør

0403

Tr-løb HTF

13:00

Pamhule, Christiansdal

HTF

Tir

0703

Natcup

18:00

Sydkredsen (T)

 

Fre

1003

NJ 2dages

 

Nat prolog, Blokhus (T) Klubtur

 

Lør

1103

NJ 2 dages

10:00

Lang, Svinkløv (T) Klubtur

 

Søn

1203

NJ 2dages

10:00

Mellem, Svinkløv (T) Klubtur

 

Tir

1403

Natcup

18:00

Vejle Sønderskov (T)

SNAB

Lør

1803

Tr-løb OK Syd

13:00

Gråsten, P-Magrethesøen, skærm Felstedvej

Bjarne og Malte

Lør

1803

Tr-løb HTF

13:00

Stensbæk, Mellem Gram og Ribe

HTF

Lør

1803

DM-Nat

19:00

Stenholt og Buchwaldt Plantage (T)

Karup OK

Lør

2503

TR-løb OK Syd

10:00

Søgård, P-midt i

Ove og Michael N.

Lør

2503

Tr-løb HTF

10:00

Hyttekobbel, skærm Fuglsangvej

HTF

April

Søn

0204

2. division

10:00

Jelling Skov (T)

GORM

Tor

0604

Påskeløb

10:00

Ålum (T) Klubtur

Viborg

Fre

0704

Påskeløb

10:00

Vindum (T) Klubtur

Viborg

Lør

0804

Påskeløb

10:00

Dollerup Bakker (T) Klubtur

Viborg

Ons

1204

Tr-løb HTF

18:00

Hønning, Povlskrovej, skærm Rømøvej

HTF

Ons

1204

Tr-løb OK Syd

18:00

Rønshoved, P-midt i skærm Flensborgvej

Steen Olof og Hans Henrik

Søn

1604

1.division

10:00

Kærgaard Plantage (T)

Esbjerg

Ons

1904

Tr-løb HTF

18:00

Gram Slot og Lunden, enden af Lundekobbel

HTF

Ons

1904

Tr-løb OK Syd

18:00

Aabenraa Sønderskov P-plads ved Tinglevvej

Michael og Helle

Søn

2304

DM uktralang

10:00

Herning (T)

Herning

Ons

2604

Tr-løb HTF

18:00

Haderslev Vesterskov Louisevej (Fælles spisning)

HTF

Ons

2604

Tr-løb OK Syd

18:00

Broager By, Parken over for kirken

John

Søn

3004

2. Divisionsløb

10:00

Harte Skov(T)

Kolding

Maj

Ons

0305

Tr-løb HTF

18:00

Starup Hede, start ved Kirken

HTF

Ons

0305

Klubmester-

skabsløb og Tr-løb

18:00

Klubmesterskabsløb

Aabenraa Nord, Ravnholt, skærm Løgumklostervej, Klubmesterskab OK Syd

Johnni og Sandra

Søn

0705

Gudenå Dyst

10:00

Østjylland (T)

Silkeborg

Ons

1005

SM-Sprint

18:00

Vojens fritidscenter

HTF

Ons

1005

Skole – OL

09:00

Gråstenskov

OK Syd

Søn

1405

JFM sprint

10:00

Vestbyen Campus (T)

Nordkredsen

Tor

1805

Grænsedyst

10:00

Frøslev Plantage (T)

OK Syd

Søn

2105

Wild West

 

Husby Klitplantage (T)

 

Ons

2405

Tr-løb HTF

18:00

Sprint, Haderslev Syd, Kløvermark Skole

HTF

Ons

2405

Tr-løb OK Syd

18:00

Roden P-plads Bovrupvej

Birger og Svend Erik

Lør

2705

Fynsk sprint

10:00

Ærø (T)

 

Søn

2805

Fynsk sprint

10:00

Ærø (T)

 

Ons

3105

Tr-løb OK Syd

18:00

Katrinelund, Katrinelundsvej gl. kro

Hans Moos og Rasmus

Ons

3105

Sprint

18:00

Kolding by, på WOC kortet (T)

 

Juni

Lør

0306

DM sprint

10:00

Østjylland (T)

PAN Aarhus

Søn

0406

DM sprint

10:00

Mix stafet Østjylland (T)

PAN Aarhus

Ons

0706

Tr-løb HTF

18:00

Jelsskovene, P - Sølagervej

HTF

Ons

0706

Tr-løb OK Syd

18:00

Jørgensgård Skov, strand ved Åbæk

Peter og Bente

Ons

1406

Tr-løb HTF

18:00

Revsø, Holbækgårds Vej

HTF

Ons

1406

Tr-løb OK Syd

18:00

Als Nørreskov, Østerholm

Jørn Klausen og Anne Marie Jensen

Fre

1606

DM-MTBO

10:00

Sprint (T)

Sydkredsen

Lør

1706

DM-MTBO

10:00

Langdistance (T)

Sydkredsen

Søn

1806

DM-MTBO

10:00

Mellemdistance (T)

Sydkredsen

Ons

2106

Tr-løb HTF

18:00

Lindet, Voddervej 2, skærm Lindet Vej

HTF

Ons

2106

Tr-løb OK Syd

18:00

Aabenraa Nørreskov, Højekolstrup Skole

Harald og Bjørn

Lør

2406

SM-lang

13:00

Als Nørreskov, Nygård Strand

OK-Syd

Ons

2806

Tr-løb OK Syd

18:00

Kelstrup Plantage, P - Gl A-10

Christian C og Christian Ravn

Fre

3006

Sprint

17:00

Haderslev By

 

Juli

Lør

0107

Vikingedyst

10:00

Hyttekobbel (T)

HTF

Søn

0207

Vikingedyst

10:00

Stursbøl (T)

HTF

Ons

O507

Tr-løb HTF

18:00

Stursbøl (Baner fra Vikingedyst)

HTF

Ons

0507

Tr-løb OK Syd

18:00

Årup Skov, P-plads Årupskovvej

Johnni og Sandra

Ons

1207

Tr-løb OK Syd

18:00

Als Nørreskov, Taksensand Fyr, skærm Frydendal

Kristian og Birger

Ons

1207

Skaw Dyst

 

Skagen (T)

 

Tor

1307

Skaw Dyst

 

Lang, Kirkemilen (T)

 

Fre

1407

Skaw Dyst

 

Mellem, Tversted (T)

 

Lør

1507

Skaw Dyst

 

Hjørring By (T)

 

Ons

1907

Tr-løb HTF

18:00

Rømø, Vråby Plantage, skærm Havnebyvej

HTF

Ons

1907

Tr-løb OK Syd

18:00

Hjelm Skov, P-Enemarksvej

Ove og Michael N.

Ons

2607

Tr-løb HTF

18:00

Arrild feriby, P-plads Arrild Svømmehal

HTF

Ons

2607

Tr-løb OK Syd

18:00

Skratmosen, enden af Frihedsalle

Steffen Lemming og Michael Jensen

August

Ons

0208

Tr-løb HTF

18:00

Haderslev Vesterskov, Thomashus

HTF

Ons

0208

Tr-løb OK Syd

18:00

Gråsten by, Ahlmansparken

Bjarne og Benny

Lør

0508

SM - Stafet

13:00

Linnet

HTF

Ons

0908

Tr-løb HTF

18:00

Stensbæk P-plads midt i skoven

HTF

Ons

0908

Tr-løb OK Syd

18:00

Rønshoved, skærm Fjordvejen

Ulla og Peter

Ons

1608

Tr-løb HTF

18:00

Tørning Mølle, Fællesspisning (T)

HTF

Lør

1908

JFM Stafet

10:00

Frederikshåb (T)

KOK

Søn

2008

JFM Lang

10:00

Gyttegård (T)

GORM

Ons

2308

Tr-løb HTF

18:00

Haraldsholm, Lindbjergvej 3

HTF

Ons

2308

Tr-løb OK Syd

18:00

Lambjerg, Spejderhytten Lambjergsned

Hanne og Karsten

September

Søn

0309

1.division

10:00

Gråstenskov (T)

OK Syd

Lør

0909

DM Stafet

10:00

Brahetrolleborg (T), Fyn

 

Søn

1009

DM Lang

10:00

Rosenwold (T), Vejle Fjord

SNAB

Søn

1709

2. division

13:00

Hønning plantage (T)

HTF

Lør

2309

Tr-løb OK Syd

13:00

Aabenraa Sønderskov, Sdr. Hesselvej

Johnni og Sandra

Lør

2309

Tr-løb HTF

13:00

Stursbøl, P-plads Troldeskov

HTF

Lør

3009

Klubmester-

skabsløb og Tr-løb

13:00

Klubmesterskabsløb

Gråstenskov, P-Ravnsbjergvej, klubmesterskab OK Syd

Sten Olof og Hans Henrik

Lør

3009

Tr-løb HTF

13:00

Faurdal, P-plads Faurdal Skole Sprint.

HTF

Tilmelding (T) Hanne Ljungberg 74 42 14 02 - mobil 28 37 20 80 eller i O-service
Der er ingen tilmelding ved træningsløb (Tr-løb)

Der kan byttes indbyrdes.


OK Syd

Brombjerg 49

6310 Broager

Tlf. 5171 8294

E-mail: formand [hos] oksyd.dk

Bankkonto, løbskonto og CVR nr.:

reg. nr. 8010   kontonr.  7302525

CVR nummer 2969 9933